Θρίαμβος Τσιτσιπά πέρασε στα ημιτελικά του Ρολάν Γκαρός

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε… σμπαράλια τον Αντρέι Ρούμπλεφ και με 3-0 σετ προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ρολάν Γκαρός. Ο 22χρονος τενίστας πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες εμφανίσεις στην καριέρα του, επικράτησε με 3-0 σετ (7-5, 6-2, 6-3) του Αντρέι Ρούμπλεφ και προκρίθηκε για πρώτη φορά στα ημιτελικά του Ρολάν Γκαρός.

Με ανατροπή το πρώτο σετ

Στο πρώτο σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε να χάνει με 3-5, αλλά έκανε την ανατροπή και έφτασε στο 7-5 σε 5ο λεπτά και το 1-0 σετ στον προημιτελικό του Roland Garros. Ο 23χρονος τενίστας αν και δέχτηκε πρώτος μπρέικ, πέτυχε δυο στη συνέχεια και πήρε το σετ!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο Roland Garros 2020
© AFP 2020 / MARTIN BUREAU
Σε μισή ώρα το 2-0

Αυτό έδωσε ώθηση και αυτοπεποίθηση στον Έλληνα πρωταθλητή που χρειάστηκε μόλις 32 λεπτά για να κάνει το 2-0 στα σετ νικώντας με 6-2.

Τσιτσιπάς και Ρούμπλεφ σε επίπεδο Grand Slam είχαν μόνο μια συνάντηση και αυτή στο US Open 2019, όπου ο Ρώσος τον είχε αποκλείσει με 6-4, 6-7 (5), 7-6 (7), 7-5 στον 1ο γύρο.

Μάλιστα, ο πιο πρόσφατος αγώνας του ήταν στο Αμβούργο, πριν μερικές μέρες, στις 27 Σεπτεμβρίου 2020. Όταν στον τελικό του τουρνουά ATP 500 ο Ρώσος επικράτησε με 6-4, 3-6, 7-5.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς με τη μάσκα του
© AP PHOTO / MICHEL EULER
Ο Στέφανος πήρε με φόρα και το τρίτο σετ με 6-3 και πέρασε στον ημιτελικό με 3-0 σετ (7-5, 6-2, 6-3)σε λιγότερο από δυο ώρες αγώνα.

Ανεβαίνει στο νούμερο 5 ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Με τη νίκη του αυτή ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα είναι σίγουρα στο Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης και να κατακτήσει το γαλλικό Όπεν θα ανέβει στο Νο4. Από την άλλη ο Αντρέι Ρούμπλεφ βρίσκεται στο Νο12 και αν επικρατούσε θα ανέβαινε για πρώτη φορά στην καριέρα στο top 10.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς για να φτάσει στον ημιτελικό απέκλεισε με 3-2 τον Ισπανό Μουνάρ, τον Ουρουγουανό Κουέβας με 3-0, τον Σλοβένο Μπέντενε που εγκατέλειψε, με 3-0 τον Βούλγαρο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και σήμερα τον Ρώσο Αντρέι Ρούμπλεφ με 3-0.

Με φόντο τον Νόβακ Τζόκοβιτς

Επόμενος αντίπαλος του, Έλληνα τενίστα θα είναι ο νικητής του Τζόκοβιτς – Καρένιο Μπούστα. Οι ημιτελικοί θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή, ενώ ο τελικός θα γίνει την Κυριακή.

Πηγή:sputniknews.gr