Πρωταθλητής Ελλάδας για 7η φορά στην ιστορία του στέφθηκε ο Ολυμπιακός, νικώντας με 87-83 τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ! Ο Θρύλος, παρότι βρέθηκε στο -20, έβγαλε ψυχικά αποθέματα και με μία απίστευτη ανατροπή έκανε το 4-1 των τελικών και κατέκτησε ξανά τον τίτλο!

Στην κατάμεστη αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας βρέθηκαν πίσω με 20 πόντους από τις «πράσινες», όμως δεν «μάσησαν», πραγματοποίησαν απίστευτη ανατροπή από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά και έτσι, με κορυφαίες τις Γκούσταφσον και Αγιούσο, με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα, «πήραν» και την τρίτη τελική «μάχη», κατακτώντας θριαμβευτικά τον τίτλο! Οι «ερυθρόλευκες», που συμμετείχαν στις 16 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, στη φάση των ομίλων της EuroLeague, «έκλεισαν» με τον καλύτερο τρόπο τη σεζόν 2022-23, προσθέτοντας στην «τροπαιοθήκη» τους το έβδομο τους πρωτάθλημα!

Ο Ολυμπιακός αιφνιδιάστηκε από το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού, ο οποίος με 7/8 σουτ, προηγήθηκε με 16-6, με την Γκούσταφσον να μειώνει σε 16-8, στο 5:57. Με εξαιρετικό ντράιβ (3:18), η Αγιούσο μείωσε σε 22-14, ενώ η Σπυριδοπούλου πέτυχε τρίποντο, για το 26-19, δύο λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Οι «πράσινες» έφτασαν στο 33-21, με 15/17 σουτ (88,2%), όμως η Νικολοπούλου μείωσε σε 33-24, με τρίποντο, σε «νεκρό» χρόνο (0:01), στο φινάλε της περιόδου. Ανάλογη η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις φιλοξενούμενες να ξεφεύγουν με 42-24, αλλά η Σουκ «απάντησε», μειώνοντας σε 42-28, στο 5:57. Στη συνέχεια, η διαφορά «άνοιξε» στους 20 πόντους (28-48), όμως η Γκούσταφσον την μάζεψε, με 4-0 σερί (4:36, 4:01), για το 48-32. Με «έμμεσο» τρίποντο της Σουκ (2:10) και τρεις βολές της Σταμολάμπρου (1:38), οι πρωταθλήτριες Ελλάδας πλησίασαν σε 50-40, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 53-40 υπέρ του ΠΑΟ.

Στο 5:18 της τρίτης περιόδου, η Αγιούσο μείωσε σε 64-48, με τρίποντο, με την Γκούσταφσον να κερδίζει άλλη μία «μάχη» κάτω από το καλάθι, για το 64-50, στο 4:42. Ο Θρύλος συνέχισε την «αντεπίθεση» του και «ψαλίδισε» τη διαφορά στο -9 (55-64), με δύο βολές της Αγιούσο, τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου! Νέο μεγάλο σουτ της Αγιούστο από τα 6,75μ., με τις «ερυθρόλευκες» να μειώνουν σε 65-58, στο 3:34, ενώ η Ισπανία γκαρντ, με εξαιρετική ατομική προσπάθεια (2:09), «έγραψε» το 65-62. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με δύο βολές της Γκούσταφσον (1:09), μείωσε σε 69-66, με την Αγιούσο να σκοράρει μεγάλο τρίποντο με buzzer beater (0:01), για το 72-69 του τρίτου δεκάλεπτου!

Ο Παναθηναϊκός «ανέβηκε» ξανά στο +8 (69-77), όμως οι πρωταθλήτριες Ελλάδας μείωσαν στους δύο πόντους (75-77), με σπουδαίο καλάθι της Νικολοπούλου (6:19). Με τη συμπλήρωση 35 λεπτών στο ματς, ο Θρύλος ισοφάρισε (77-77), με την Γκούσταφσον να κερδίζει κατά κράτος την Πότερ! Στο 3:40, οι «ερυθρόλευκες» πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα (79-77), με νέο σπουδαίο καλάθι της Γκούσταφσον, με την Σπυριδοπούλου να πετυχαίνει τρίποντο, για το 82-79, στο 2:59! Στα 53 δευτερόλεπτα, η Γκούσταφσον ανέβασε τη διαφορά στο +5 (86-81), με την Νικολοπούλου να διαμορφώνει το τελικό 87-83 (0:32).

Τα δεκάλεπτα: 24-33, 40-53, 69-72, 87-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Σταμολάμπρου 11, Αγιούσο 21(3), Σπυριδοπούλου 9(3), Σύρρα, Γκούσταφσον 22, Νικολοπούλου 13(1), Δίελα 2, Σουκ 9

Παναθηναϊκός (Ελένη Καπογιάννη): Ζιάκα, Κωτούλα, Παυλοπούλου 11(1), Πότερ 13, Σωτηρίου 5, Αλεξανδρή 14(2), Χριστινάκη 19(1), Κάρτερ 14(2), Θεοδωρομανωλάκη 3(1), Χαιριστανίδου

Πηγή:redking.gr