ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η νέα βασίλισσα της Ευρώπης

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη νίκησε στον τελικό του Final Four της Βιτόρια την Αναντολού Εφές με 91-83 και κατέκτησε τον 8ο τίτλο της συνολικά και δεύτερο τα τέσσερα τελευταία χρόνια.

Καλύτερη και άξια πρωταθλήτρια Ευρώπης η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Έλληνα τεχνικού Δημήτρη Ιτούδη νίκησε στον τελικό του Final Four της Βιτόρια την Αναντολού Εφές με 91-83. Αφανής ήρωας για τους νικητές ήταν ο Χάκετ που είχαν πρώτο σκόρερ τον Χίγκινς. Καταπληκτικός και απόψε ο MVP της διοργάνωσης, Σέιν Λάρκιν με 27 πόντους, που πάλεψε για την τουρκική ομάδα, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Το ματς

Η επίθεση είχε τον πρώτο λόγο στο ξεκίνημα του ματς (17-21 για την ΤΣΣΚΑ στο 6′), με τον Τζέιμς Άντερσον να έχει ήδη 7 πόντους για τους Τούρκους και 8 ο Λάρκιν. Η Εφές στα πρώτα 8μισι λεπτά είχε δεχτεί 24πόντους με 4/8 δ. και την ΤΣΣΚΑ να σουτάρει με 5/7 τρίποντα, ενώ συνολικά οι δυο ομάδες είχαν 16/27 σουτ. Το δεκάλεπτο έληξε 29-20 για την ΤΣΣΚΑ, χωρίς να έχουν ούτε ένα λάθος οι Ρώσοι αλλά και 6/8 τρίποντα.

Η Εφές ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με 0/8 και στο 26-39 πολλοί άρχισαν να την ξεγράφουν, με τον Ντάνστον να είναι απελπιστικά μόνος στην άμυνα. O ρυθμός του αγώνα είχε πέσει, οι άμυνες είχαν σκληρύνει και οι δύο ομάδες μετα βίας ξεπέρασαν τους μισούς πόντους που πέτυχαν στην 1η (31/49), με την Εφές να μειώνει στο —5 (36-41) και το ημίχρονο να λήγει 42-44 για τους Ρώσους, που έχασαν διαφορά 14 πόντων.

Ντάνστον και Ντε Κολό έπαιζαν με τρία φάουλ έκαστος στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με την ΤΣΣΚΑ να έχει βραχεία κεφαλή (49-51 στο 23′), με τον Αμερικανό όμως λίγο μετά να κάνει το 4ο φάουλ και ο Κλάιμπερν με τρίποντο το 49-54 (10/15 σύνολο). H έξοδος του Ντάνστον αποδιοργάνωσε πλήρως την άμυνα των Τούρκων, με την ΤΣΣΚΑ να φτάνει στο +11 (63-52) με άλλο ένα τρίποντο του φανταστικού Κλάιμπερν. Ο Λάρκιν πάλευε με νύχια και με δόντια να κρατήσει την Εφές κοντά στο σκορ, αλλά με 12/17 τρίποντα για την ΤΣΣΚΑ ήταν πολύ δύσκολο κι έτσι έγινε το +11 μέσα σε 6 λεπτά κι όλα αυτά οι Ρώσοι χωρίς Ροντρίγκεθ και Ντε Κολό. Με δύο τρίποντα απο Μίσιτς και Λάρκιν (22π. ο ασταμάτητος και απόψε Αμερικανός) και σερί 8-0 το δεκάλεπτο έληξε 62-68, με τους Τούρκους να γυρίζουν από το —14.

Οι Ρώσοι δεν έχασαν την αυτοκυριαρχία τους και πήγαν τη διαφορά στους 9 (64-73), με τον Χάκετ, όπως πάντα, να κάνει τρομερή δουλειά με 7π. και 5 ασίστ, αλλά κυρίως στην άμυνα. Η διαφορά μπρεί να μην ξέφευγε πάνω από τους 5-6 πόντους για την ΤΣΣΚΑ (71-77 στο 35′), όμως το τρίποντο του Ντε Κολό για το 71-80 ήταν μαχαιριά για τους Τούρκους. Η ΤΣΣΚΑ ήλεγχε την κατάσταση, με τις ομάδες στα τελευταία δυόμισι λεπτά να είναι στο μπόνους των βολών. Ο Λάρκιν μετά το 81-87 έκανε έρμπολ, με το ματς να λήγει 83-91 και τους Ρώσους να πανηγυρίζουν στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 42-44, 62-68, 83-91

Πηγή:sputniknews.gr