Πάλη:Χρυσό μετάλλιο η Πρεβολαράκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Μεγάλη επιτυχία για την ελληνική πάλη και τον ελληνικό αθλητισμό, καθώς η Μαρία Πρεβολαράκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 53κ. στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Βελιγραδίου.

Στο μεγάλο τελικό η Μαρία Πρεβολαράκη νίκησε την Πολωνέζα Ροκσάνα Μάρτα Ζάσινα με 5-1 και πρόσθεσε μια ακόμη διάκριση στην πλούσια καριέρα της.

Σε πολύ καλή φόρμα και ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, η Μαρία Πρεβολαράκη πήρε την πρώτη θέση με μόλις έναν πόντο παθητικό σε τρία παιχνίδια, καθώς σε προημιτελικό και ημιτελικό επιβλήθηκε με 4-0, ενώ τον έναν πόντο στον τελικό, τον χρεώθηκε από παρατήρηση.

Συγχαρητήρια από Αυγενάκη

Με τιτίβισμα στο twitter συνεχάρη την Μαρία Πρεβολαράκη για την επιτυχία της ο Λευτέρης Αυγενάκης.

Ο υφυπουργός αθλητισμού έγραψε: «Θερμά συγχαρητήρια στη Μαρία Πρεβολαράκη για το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ελευθέρας Πάλης. Μπράβο στην πρώτη Ελληνίδα που ανεβαίνει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου».