Ο Ολυμπιακός έκανε ένα σωρό τελικές στο ΓΣΠ, γκολ δεν έβαλε στον MVP Φαμπιάνο, αλλά η πρόκριση στους χρυσοφόρους ομίλους του Champions League εξασφαλίστηκε μετά το 2-0 του πρώτου αγώνα.

Στους ομίλους του Champions League προκρίθηκε ο Ολυμπιακός μετά το 0-0 στο ΓΣΠ με την Ομόνοια. Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι, δεν απειλήθηκαν καθόλου από τους Κύπριους, ενώ ο Φαμπιάνο ήταν εκείνος που σταμάτησε τους παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς από το να πάρουν δεύτερη νίκη, μετά το 2-0 του πρώτου αγώνα στο “Γ. Καραϊσκάκης”.

ΟΙ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΑΡΑΜΠΙ – ΡΑΝΤΖΕΛΟΒΙΤΣ ΚΑΙ Η ΚΛΑΣΗ ΣΕΜΕΔΟ

Ο Μαρτίνς ξεκίνησε τον Ολυμπιακό με τον Εμβιλά βασικό σε διάταξη 4-3-3. Ο Καμαρά είχε τον κλασικό ρόλο να παίζει πιο μπροστά και να πιέζει ψηλά. Επιχειρούσε να συνεργαστεί από δεξιά με τον Ραντζέλοβιτς, ενώ έκανε σουτ εκτός περιοχής που δεν είχαν τύχη. Ο Τσέχος αριστερός μπακ της Ομόνοιας Λέγιακς έγινε… σκιά του Σέρβου δεξιού εξτρέμ, ο οποίος όμως είχε τη μεγάλη ευκαιρία του 19ου λεπτού, όταν από θέση βολής σούταρε άουτ. Σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι είχαν κι άλλη μεγάλη ευκαιρία, το σουτ του Αραμπί στο 5′ που απέκρουσε ο Φαμπιάνο. Η κυπριακή ομάδα φαινόταν πως δεν έχει την ποιότητα και την ικανότητα να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού, αν και βέβαια στο 33′ ο Σεμέδο έκανε κομβική προβολή προτού εκτελέσει ο Μποτεάκ. Είχε προηγηθεί λανθασμένη εκτίμηση του Μπα από σέντρα του Μποτεάκ.

Η ομάδα του Μαρτίνς ήταν αυτή που όριζε το τέμπο του αγώνα. Ο Ραφίνια ανέβηκε ελάχιστα από δεξιά, περισσότερο ο Χολέμπας από αριστερά. Ο Ολυμπιακός διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στο 6′, για κράτημα του Χουμπότσαν στον Αραμπί, αλλά ο Ισπανός διαιτητής Λαόθ σφύριζε ελάχιστα και άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί. Τα έξι κόρνερ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι στο 45λεπτο πέρασαν όλα ανεκμετάλλευτα, ο Σα δεν ανησύχησε σχεδόν καθόλου και το σφύριγμα της λήξης για το 45λεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό να έχει κατοχή 55%, με highlight τη φοβερή ντρίμπλα του Βαλμπουενά πάνω στον Λούφτνερ, επίθεση που ολοκληρώθηκε άδοξα μετά τη λανθασμένη πάσα του Εμβιλά, ο οποίος σε γενικές γραμμές ήταν θετικός, με καλές τοποθετήσεις.

Ο ΦΑΜΠΙΑΝΟ ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟ ΜΗΔΕΝ

Οι δύο ομάδες συνέχισαν στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς αλλαγές και η πρώτη καλή στιγμή ευκαιρία για την Ομόνοια χάθηκε στο 48′, με την εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ που πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την κατοχή και να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Ο Μπουχαλάκης άλλαζε όμορφα γήπεδο, ο Καμαρά συνέχιζε να τρέχει σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου και στο 61′ είδε τον Φαμπιάνο να διώχνει σε κόρνερ το εντυπωσιακό σουτ που επιχείρησε. Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας της Ομόνοιας ήταν ξανά, όπως στο Φάληρο, ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του. Στο 62′ σταμάτησε το σουτ του Χολέμπας, στο 65′ το πλασέ του Ραντζέλοβιτς, στο 78′ το φάουλ του Βαλμπουενά, στο 82′ το σουτ του Αραμπί και αποκορύφωμα το πλασέ του Μασούρα στο 82′. Καταπληκτικός…

Ο τεχνικός του “τριφυλλιού”, Χένινγκ Μπεργκ, έκανε δύο αλλαγές στο 70′ για να δώσει επιθετική πνοή στην ομάδα του, αλλά μάταια. Οι φιλοξενούμενοι δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα και μάλιστα ο Σεμέδο, που έκανε ηγετική εμφάνιση, “καθάρισε” φάση των γηπεδούχων με τακουνάκι! Ακόμα και στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Φαμπιάνο συνέχισε να αποδεικνεύει γιατί ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου, όταν έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Εμβιλά στο 87′. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τον αγώνα με 29 τελικές, αλλά το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους. Η πρόκριση στους ομίλους του Champions League εξασφαλίστηκε για δεύτερη σεζόν.

Γήπεδο: ΓΣΠ

ΟΜΟΝΟΙΑ (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο – Λέγιακς, Λούφτνερ, Λανγκ, Χουμπότσαν – Τζιωνής (84′ Σένε), Βίτορ Γκόμες, Κούσουλος – Μποτεάκ, Ντούρις (70′ Κακουλής), Παπουλής (70′ Ασάντε).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά, (90’+2′ Καφού) Ραντζέλοβιτς (75′ Μασούρας), Βαλμπουενά (90’+2′ Φορτούνης), Ελ Αραμπί.

Σκόρερ:

Κίτρινες: 66′ Μποτεάκ, 76′ Κούσουλος, 80′ Χουμπότσαν – 46′ Μπα, 56′ Χολέμπας, 85′ Ραφίνια, 89′ Μπουχαλάκης

Κόκκινη: –

Διαιτητής: Antonio Mateu Lahoz (Ισπανία)

Βοηθοί: Pau Cebrián Devís, Roberto del Palomar (Ισπανία)

4ος: José Luis Munuera Montero (Ισπανία)

Διαιτητής VAR: Alejandro Hernández (Ισπανία)

Διαιτητής AVAR: Ricardo de Burgos Bengoechea (Ισπανία)

Βαθμολογία UEFA: Ο Ολυμπιακός ανέβασε την Ελλάδα στη 17η θέση

Η πρόκριση του Ολυμπιακού στους ομίλους του Champions League έδωσε στην Ελλάδα 900 βαθμούς και την ανέβασε στη 17η θέση.

O Ολυμπιακός κατάφερε με την ισοπαλία στην Κύπρο κόντρα στην Ομόνοια να περάσει στους ομίλους του Champions League και να βοηθήσει την Ελλάδα να ανέβει στη 17η θέση της βαθμολογίας της UEFA μετά τους 900 πόντους που πήραν οι “ερυθρόλευκοι”.

Φυσικά η Ελλάδα ελπίζει σε επιπλέον βαθμούς από τον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ στην προσπάθεια της να ανέβει όσο το δυνατόν ψηλότερα στη σχετική βαθμολογία.