Στο ματς της Πέμπτης με τη Νέα Ζηλανδία θα κριθεί η πρόκριση στη συνέχεια της διοργάνωσης

Την ήττα γνώρισε η Εθνική Ελλάδος στο δεύτερο ματς του 6ου ομίλου του Μουντομπάσκετ 2019 από τη Βραζιλία με σκορ 79-78.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Εθνική μας -αν και δυσκολεύτηκε από το παιχνίδι των Βραζιλιάνων- πήρε προβάδισμα δέκα πόντων με κορυφαίους τους Γιώργο Πρίντεζη και Νικ Καλάθη ενώ κάποια στιγμή το σκορ έδειξε να ξεφεύγει (23-40) αλλά οι Βραζιλιάνοι την μάζεψαν.

Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, η Βραζιλία έκανε την απόλυτη ανατροπή και πέρασε μπροστά στο σκορ με 56-53, αποδίδοντας πολύ καλά στο επιθετικό κομμάτι. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε συγκλονιστική εξέλιξη όμως οι Βραζιλιάνοι είχαν σωστές επιλογές επιθετικά στις κρίσιμες στιγμές και πήραν τη νίκη με 79-78. Στο φινάλε η Εθνική μας είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση αλλά ο Κώστας Σλούκας ευστόχησε στις 2 από τις 3 βολές που επιχείρησε, μόλις δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Επόμενο ματς για την Εθνική μας την Πέμπτη με τη Νέα Ζηλανδία, σε έναν όμιλο που -με τα σημερινά αποτελέσματα και τη νίκη της Νέας Ζηλανδίας επί του Μαυροβουνίου- παίρνει φωτιά καθώς η νίκη είναι πλέον μονόδρομος για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-40, 56-53, 79-78

Πηγή:news.gr