Στην επόμενη φάση η Ελλάδα θα παίξει με ΗΠΑ (Σάββατο) και Τσεχία (Δευτέρα)

Σε ένα ματς «τελικό» για την πρόκριση στους «16» του Μουντομπάσκετ 2019, η Εθνική Ελλάδος έκανε το καθήκον της και επικρατώντας της Νέας Ζηλανδίας με σκορ 103-97, συνεχίζει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, σε έναν όμιλο (Group K) με Βραζιλία, ΗΠΑ, Τσεχία, από τον οποίο προκρίνονται στα προημιτελικά οι δύο πρώτοι, μεταφέροντας τα αποτελέσματα της πρώτης φάσης.

Με κορυφαίο στα δύο πρώτα δεκάλεπτα τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, η Εθνική μας διατήρησε ένα διψήφιο προβάδισμα για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 51-44. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Νεοζηλανδοί ροκάνισαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά και βρέθηκαν πέντε πόντους πίσω από την ελληνική ομάδα (71-66). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, τα εύστοχα τρίποντα των Παπαπέτρου, Καλάθη, Πρίντεζη, σφράγισαν τη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 51-44, 71-66, 103-97